Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá: 9.00 - 17.00 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
29.03.2023
Balíkovna se rozšiřuje do 1200 AlzaBoxů
Na základě spolupráce se společností Alza rozšiřuje Balíkovna síť svých výdejních míst. Díky integraci AlzaBoxů si tak od 1. března tohoto roku můžo... číst celé
30.01.2023
"Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi nikdy předtím nebyl"
To je motto našeho nového akčního letáku pro rok 2023. Posíláme jej s každou zásilkou, prohlédnout si jej můžete zde. číst celé
09.01.2023
Online katalogy ke stažení
Vážení zákazníci, pokud u nás nenaleznete co potřebujete, zkuste se podívat do online katalogů. Rádi Vám zboží podle kódu naceníme a objednáme. Katal... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Přidejte se k nám na Facebooku!

 

Katalog Reimo 2023 online:

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. RADY A TIPY
  4. Jak na připojení k elektřině v kempu?

Jak na připojení k elektřině v kempu?

Připojení k elektřině v kempu

Jako kempingoví začátečníci si jistě kladete otázky, jak se správně připojit v kempu k elektřině. Rádi bychom Vám zde přinesli pár tipů jak na to, a vysvětlili, k čemu vlastně slouží různé kabely a přípojky.

Pro zkušené kempaře to jistě může být trošku nuda, za MujCaravan.cz bychom rádi podali pomocnou ruku právě všem nováčkům.


Jak na připojení k elektřině v kempu?

Připojení k proudu v kempu je přes odběrní místa (někdy můžete slyšet i názvy jako antoníček nebo totem…), která se nacházejí v bezprostřední blízkosti míst ke stání. V přípojné skříni se nejčastěji nachází dva druhy přípojek, a to CEE přípojky (povinné dle evropské normy, tvz. kempařské připojení), a často také běžné přípojky, tak jak je znáte z domu.

CEE přípojky se liší od běžných domácích:

  • Zástrčka je 3-pólová, to znamená, že zásuvka (samice) má tři otvory pro přijmutí zástrčky (samce). Díky rozdílným velikostem kolíků není možné nesprávné zapojení.

  • Přípojky jsou modré, takto se označuje rozsah napětí od 200V do 250V.

  • Výhoda CEE přípojek: spoje jsou velice stabilní a bezpečné, jsou velice dobře chráněné proti prachu a vlhkosti


Není kabel jako kabel

Aby Vaše dovolená proběhla bez zbytečných nepříjemností, měli byste při nákupu a používání kabelů dbát na bezpečnost. Při nákupu kabelu pro venkovní použití by měl být průměr vedení minimálně 2,5 mm2 a být z gumy (gumové kabely H07RN-F3G 2,5 mm2, dle DIN 57282/VDE 02828, IP44). Menší tloušťka než 2,5 mm2 není ve venkovních kempech povolená!

Při použití vedení s gumovou izolací je kabel chráněný proti benzínu, olejům a dalším kapalinám, a také jeho přejetí vozidlem platí za relativně bezpečné. Další výhodou gumových vedení je, že jsou odolné proti UV záření a vlivům počasí, a na rozdíl od tvrdých plastů nejsou porézní.

Při použití kabelové cívky (CEE nebo klasické domácí) je třeba dbát na to, aby byla vždy zcela vyrolovaná. Při vysoké spotřebě proudu se kabel totiž může přehřát a spálit. Moderní cívky mívají thermo pojistku a zabraňují takovým nehodám. Tuto pojistku mají všechny cívky z našeho sortimentu.

Všechny venku používané spoje by měly být navíc chráněny proti vlhkosti a nečistotám. Část kempařů si pomáhá lepicí páskou a potravinovou fólií. My doporučujeme použít bezpečnostní boxy pro elektrické spoje.

 


 

Jak dostat proud do vozidla?

Jak dostat proud z odběrního místa už víme, ale jak ho dostaneme do vozidla? Přívod energie do vozidla může být různými způsoby. Jedno je ale vždy stejné – přívod je vždy přes venkovní zásuvku. Ta je namontovaná ve vozidle a zakrytá krytkou. V ní je vždy CEE zástrčka (samec).

Zde je pár možností připojení:

VARIANTA 1: Jednoduché CEE spojení

Pravděpodobně nejjednodušší připojení. CEE připojovací kabel jde od odběrního místa k vozidlu. Na jednom konci kabelu je CEE zástrčka (samec) pro připojení v odběrním místě, na druhém konci je CEE zásuvka (samice) pro připojení do venkovní zásuvky na vozidle. Tento způsob má ale mnoho nevýhod. Jste omezení délkou kabelu a navíc nemůžete připojit žádné další zařízení mimo vozidlo. Prodloužení z vozidla do předstanu je sice možné, jde ale o nestabilní a poměrně nebezpečné připojení. Kromě toho musí zůstat stále otevřené okno nebo dveře.

VARIANTA 2: CEE připojení s úhlovou zásuvkou

Problém připojení dalších zařízení vyřeší tento kabel. Jde o stejný kabel jako ve variantě 1, na přední straně úhlové zásuvky je CEE zásuvka pro připojení do venkovní zásuvky na vozidle. Na její zadní straně je pak navíc běžná domácí zásuvka, do které můžete připojit chladicí box nebo lampičku do předstanu. Pokud ale chcete přes rozdvojku připojit více zařízení současně, bude to problematické.

VARIANTA 3: CEE kabelová cívka

Ze všeho nejpraktičtější je použití kabelové cívky. Vyrolovatelný kabel s CEE zástrčkou připojíte do odběrního místa. Díky různým přípojkám (na tomto bubnu 1x CEE zásuvka a 1x domácí schuko zásuvka) pak můžete proud vést dále.

Samozřejmě je mnoho dalších variant připojení a rozdvojení proudu. Záleží také na samotném kempu, často se odběrní místa nachází ve velké vzdálenosti od Vašeho stání, a je přímo nutné použití cívky nebo dlouhého kabelu.

VARIANTA 4: Proud při stanování

Při stanování sice není proud neustále nutný, přesto Vám může zpříjemnit pobyt. Stačí Vám kabel s CEE zástrčkou na jedné straně pro připojení do odběrního místa v kempu. Na druhé straně pak má kabel běžnou domácí schuko zásuvku.

PROUD V KEMPECH V ZAHRANIČÍ

Síťové napětí v celé Evropě je mezi 220V – 230V. To znamená, že všechny spotřebiče můžete používat bez omezení po celém kontinentu. CEE připojení je evropskou normou a moderní dobře vybavené kempy by tedy tyto přípojky vždy měly mít. Menší, méně vybavené kempy ovšem stále mohou používat pouze běžné domácí zásuvky daných zemí. Ty se navíc liší v každé evropské zemi.

Měli byste tedy mít vždy s sebou vhodný adaptér pro cílovou zem, nejlépe pak univerzální adaptér pro různé typy zásuvek.

Díky tomu jste pak vybavení i pro zásuvky např. v koupelnách v kempech, a nemusíte kupovat předražené adaptéry v místních obchodech.


Malé shrnutí

Nezáleží na tom, v jakém kempu se chystáte strávit Vaši příští dovolenou, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Dbejte na to, aby všechny kabely a spoje splňovaly bezpečnostní normy. Také byste měli mít vždy s sebou kabelovou cívku. Tak si nemusíte dělat starosti s tím, v jaké vzdálenosti od odběrního místa budete stát. Navíc můžete připojit více spotřebičů zároveň.

MujCaravan.cz Vám nabízí vše potřebné pro připojení k elektřině, aby Vaše příští dovolená proběhla zcela bez starostí!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
©Stohl 2023. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz